marilaci68@gmail.com minden visszajelzésnek örülök.
A képeken saját termesztésű búzafű.
Búzafű termesztése
frissítve 2012.június 4
KELLÉKEK
Búzamag: A magyar netes oldalakon szinte mindenütt elmondják, hogy tönkölybúza mag kell hozzá. Ann Wigmore: Búzafű címú könyvében nem beszél tönkölybúzáról és angol nyelvű oldallal sem találkoztam ahol ajánlaná a tönkölybúzát. Azonban a tönkölybúza sokkal értékesebb a többinél, én azt használom, de más fajtával is jó lehet. Csépeletlen mag kell hozzá, amin rajta van a pelyva, de van aki pelyvátlant használ.
Föld: Boltban vásárolom, de az erdei vagy jó kerti föld jobb (az erdei lehet hogy védett !).
Tálca: 50cm x 50cm x 5cm (4db van belőle, műanyag) . Jelenleg 45x45-öst használok. METRO áruházban vettem, de láttam BAUMAX-ban vagy OBI-ban is.
Vízspriccelő
Megfelelő méretű műanyag doboz: tároláshoz kell (zacskó is jó).
Búzafűprés: kb 15.000 Ft egy kézi prés
Digitális mérleg: (nem feltétlenül szükséges)
TERMESZTÉS
Áztatás:
Estétől reggeleig (kb 10 óra) bő vízben áztatom a magokat. Egy 45 x 45-ös tálcához 167 gr Naturgoldos bio tönköly magot áztatok.
Csíráztatás:
Legtöbb helyen ezt ajánlják, de szerintem felesleges. A megduzzadt magok a földben jól kicsíráznak.
Vetés:
3-4 cm-es földet terítek a tálcába, rászórom a magokat, hogy egymást érjék. Meglocsolom vagy megspriccelem a földet, utána földdel vékonyan betakarom a magokat. Ezt a takaróföldet is egy picit megnedvesítem és egy ugyanolyan tálcával minnt amibe vetettem letakarom. Ez a takarás azért jó, mert nem szárad ki a föld, kezdetben ritkábban kell locsolni, és könnyebben kibújnak a magok, mert nem a cserepesedik a föld.
Gondozás:
A takarófedél alá kell időnként nézni, mert az álló meleg levegő penészedest indíthat a föld tetején. Tapasztalatom szerint elég ha naponta 1-2 szer megszellőztetjük és ha kell picit megspricceljük, mert a a levegőt és a nedves földet utálja a penész.
Két nap múlva ki szoktak bújni az első csírák és kb a vetéstől számítva 3-4 nap múlva 2-3 cm-esek a tálca alatt. Ekkor vegyük le a tálcát és folyamatosan tartsuk nedvesen a földet, de ne tocsogjon.
Ha észrevessszük hogy finom fehérség van a föld színén (penész), akkor spricceljük meg vízzel és vigyük szellős helyre (az sem baj ha télen csak hideg szellős helyre tudjuk vinni, ilyenkor kicsit lassul a növekedés de aztán visszavihetjük a melegre. Volt mikor ráesett a hó a füvemre.)
Aratás:
8 és 12 nap között szoktam valamikor aratni, vagyis ollóval minél közelebb a földhöz elnyiszálni. Ekkorra kb 20 cm-es a fű. (állítólag a nem tönkölybúza magasabbra nő)
Egy 45 x 45-ös tálcáról kb 430 gr füvet szoktam betakarítani. Aratás után a földet ki kell dobni, vagy a komposztra tenni. Van aki másodszor is megnöveszti a füvet, de nekem már nem volt olyan jó az íze.
Tárolás:
Hűtőben műanyag dobozban. 1 hétig gond nélkül eláll, tovább is, de 2 hét után szerintem már ki kellene dobni.
FOGYASZTÁS
Prés:
Búzafűpréssel kell kinyerni a levét. Hallottam próbálkozásokat turmixolásról, vagy áztatásról meg hogy kenyérre szórják mint a petrezselymet, de ezekkel nem érdemes próbálkozni. A kézi búzafűprés elérhető árú és másra is jól használható (pl.: szőlő, bogyós gyümölcsök, stb ). Elektromost is lehet venni, de az drágább.
Adagolás:
Ha valaki először fogyasztja, igyon csak kb 5-10 ml-t (0,5-1 cent). Ha még nincs hozzászokva a szervezet, akkor pl 2-4 cent egyszeri és első elfogyasztása rosszullétet okozhat: gyorsan indul a méregtelenítés és émelygést vagy hányingert, gyengeséget okozhat. Tehát fokozatosan emelni az adagot. Mindenkire másképp hat, kezdetben okozhat álmosságot például, ez is a beinduló méregtelenítéstől van. Később ezek elmúlnak és csak a pozitív hatásait érzékeljük: megnövekvő energia, jobb egészség.
Én naponta 2 centet ittam reggel vagy este, vagy 4 centet kétnaponta. Ez megelőzésre biztosan elég, betegségre több is indokolt lehet.
Éhgyomorra kell fogyasztani és utána félóráig semmi. Kiveszek egy adagot a hűtőből, (digitális mérleggel mérem) és ollóval összevágom kb 2 cm-esre. Van aki egészben teszi a présbe, de nekem ez vált be. Kipréselem a levet és megiszom. 100 gr fűből kb 75 gr (ml) lé lesz. Töményen a leghatékonyabb, de ha valakinek túl tömény akkor vízzel lehet hígítani. Vízzel hígítva 1:1 arányban ízletesebb.
GAZDASÁGOSSÁGI SZÁMÍTÁS
Beruházás: 1 db búzafűprés (kb 15.500 Ft). Legalább 3 db tálca kell (kb 1200 Ft/db). Tehát kb 20.000 Ft befektetéssel el lehet kezdeni a termesztést.
Termelési költségek: Szegeden a Csanyteleken Németh Attiláné által termelt füvet lehet bioboltokban megvenni 370-400 gr-ot egy csomagban, ami kb 1 hetes adag 1600 Ft-ért legolcsóbban, vagy 1700-ért egy drágább boltban.
Saját termesztéssel egy 45 x 45-ös tálcán 430gr-ot termeltem, aminek az ára bolti földdel és Natur Gold maggal (259 Ft/0,5kg) számolva 203 Ft-ra jött ki. Rövid fejszámolás után a bolti fű ára 8,5-szerese a sajátomnak.
Megtakarítás: 4x400gr=1.600 gr/hó fogyasztandó fű 5.400 Ft-ba kerül bolti áron. Saját termesztéssel ezt 750 Ft-ért tudom megtermelni, ami 4.650 Ft megtakarítás havonta, évente pedig 55.800 Ft. Kerti földdel és olcsóbb maggal számolva (nagyobb kiszerelésben vagy termelőtől) a megtakarítás ennél nagyobb is lehet, különösen ha a havi 4x400gr-nál többet termelünk.
Ajánlás a lányomtól:
Annak ajánlom ,aki azt akarja, hogy jó alakja legyen és jó formába legyen!
Kezdje fitten és egészségesen a napokat!!!...!!!...!
Fáradt? Nem bírja a munkát?? Hát akkor ITT A BÚZAFŰLÉ!!! CSAK le kell préselnie és kész az ÜDÍTŐ ital!!!!
A képen: Búzafű nagygondosságú vizsgálata